•  

         

        Historia szkoły i jej tradycje

         

        Przed II wojną światową w Jackowie Górnym funkcjonowała szkoła czteroklasowa. Zajęcia, prowadzone przez pana Piotra Siemieniewskiego, odbywały się w dwóch izbach nieistniejącego już budynku, będącego własnością państwa Waszkiewiczów. Klasy były oczywiście łączone.


        W 1935 roku z inicjatywą budowy szkoły wystąpili miejscowi członkowie Związku Młodzieży Wiejskiej Rzeczypospolitej Polskiej "Wici". Wiciowcom, pozyskującym fundusze poprzez organizowanie przedstawień, pomagali również starsi. Każde gospodarstwo opodatkowało się przeciętnie na kwotę 50 złotych. Częśc pieniędzy uzyskano wydzierżawiając tereny swych pól kółku łowieckiemu. W budowie pomagał tez ksiądz z Porządzia. Plac pod budowę podarowali: Adam Kowalski, Aleksander Przybysz i Stanisław Kalinowski.

        Po trzech latach wspólnego wysiłku do użytku oddana została największa sala wznoszonego budynku. W ukończeniu następnych dwóch pomieszczeń przeszkodziła II wojna światowa. Jackowo Górne zostało wcielone do rzeszy Niemieckiej, a budynek szkoły przeznaczono na koszary dla niemieckich strażników tzw. "pograniczniaków". Wskutek wielkiej strzelaniny podczas walk frontowych budynek szkoły spłonął i przez kolejne lata szkoła mieściła się w baraku poniemieckim przydzielonym przez władze powiatowe. Początkowo barak ten znajdował się na działce państwa Zagumnych (obecnie to działka państwa Grześkiewiczów), a potem na działce państwa Krzyżewskich.

        W 1951 roku, dzięki staraniom społeczności lokalnej, budynek szkoły odbudowano. Warunki nauczania bardzo się poprawiły. Aby powiększyc plac szkolny, w 1956 roku Komitet Rodzicielski za pieniądze pozyskane z organizacji zabaw tanecznych zakupił dwie małe działki Wiktora Kalinowskiego i Tadeusza Przybysza. Od września 1958 roku podniesiony zostaje stopień organizacyjny szkoły do 7 klas. Do szkoły uczęszcza wówczas około 100 dzieci, które uczy czworo nauczycieli. Wraz ze wzrostem liczby uczniów warunki lokalowe stają się coraz trudniejsze, dlatego w latach 1963-66 na potrzeby szkoły wydzierżawiony zostaje budynek będący własnością Piotra Siemieniewskiego. Stopień organizacyjny szkoły wzrasta do 8 klas. W celu rozbudowy szkoły miejscowe Kółko Rolnicze przeznacza 20 000 złotych na zakup placu od Pana Siemieniewskiego. Po kilka arów podarowali: pan Edward Młynarski i państwo Kalinowscy.

        25 marca 1965 roku wybrano Komitet Rozbudowy Szkoły w składzie: Piotr Kalinowski, Jerzy Ciach, Jan Cichocki, Witold Kalinowski, Tadeusz Krzyżewski, Stanisław Rasiński i Henryk Prus - ówczesny kierownik szkoły. Zapada tez decyzja o pobudowaniu świetlicy i dwóch mieszkań dla nauczycieli.

        Jesienią 1965 w czynie społecznym zwożony jest żwir. Od 14 do 31 marca 1966 roku trwa stawianie fundamentów. W tym okresie dziennie pracuje na budowie około 30 ludzi z Jackowa Górnego i Dolnego oraz z Celinowa (pięc dni przepracowują mieszkańcy Jackowa Górnego i Dolnego, a trzy z Celinowa). W transporcie materiałów budowlanych z Legionowa i Przetyczy pomaga miejscowe Kółko Rolnicze. Budynek w stanie surowym staje w 1967 roku. Z powodu braku funduszy budowę kontynuuje się dopiero w 1969 roku. Wydział Oświaty przydziela wówczas 330 tys. złotych ze Społecznego Funduszu Budowy Szkół i Internatów i w grudniu tego roku oddane zostają do użytku pomieszczenia szkolne i dwa mieszkania dla nauczycieli.

        Od 1975 szkole w Jackowie podlegają Punkty Filialne w Popowie Kościelnym i Wielęcinie. Pierwszy prowadzi pani Agata Staśkiewicz, zaś drugi pani Regina Durjasz. Z końcem roku szkolnego 1977/78 punkt w Wielęcinie ulega likwidacji z powodu małej liczby dzieci.

        30 grudnia 1978 roku w szkole odbywa się tradycyjna uroczystośc choinkowa. Po południu nadchodzi niesamowity atak zimy z niezwykle obfitymi opadami śniegu. W kraju zostaje ogłoszony stan klęski żywiołowej. Drogi są całkowicie nieprzejezdne. Uczniowie z Wielęcina nie docierają do szkoły przez miesiąc. W marcu zaczyna się tragedia. Zalane Barcice, częściowo Janki i Jackowo Dolne. Szkoła zamieniona zostaje na koszary dla wojska ratującego powodzian. Mieszkają w niej też dzieci ewakuowane z Barcic. Zajęcia w szkole wznowione zostają 10 kwietnia.

        W roku 1981/82 dzięki staraniom Komitetu Rodzicielskiego i Rady Pedagogicznej uruchomione zostaje dziewięciogodzinne przedszkole gwarantujące 3 posiłki.

        13 grudnia 1981 roku w związku z ogłoszeniem stanu wojennego zajęcia w szkole zostają zawieszone do 3 stycznia 1982 roku. W maju rozpoczynają się prace remontowe obejmujące: malowanie elewacji budynku, przeróbkę i dostosowanie świetlicy do potrzeb sali gimnastycznej, wymianę instalacji odgromowej i elektrycznej oraz częściowe malowanie wnętrz. W tym czasie do szkoły uczęszcza najliczniejsza grupa 126 uczniów.

        Ważną inwestycja poprawiającą warunki pracy w szkole jest instalacja wodociągowa założona w 1987 roku. "Era kaflowych pieców" kończy się w 1994 roku, a w 2006 przeprowadzona jest termoizolacja budynku oraz kompleksowa wymiana okien i drzwi, co znacznie poprawia wygląd budynku i sprzyja oszczędności.

        Lecz szkoła to nie tylko budynek. Najważniejsze jest jej życie wewnętrzne, a te zawsze było bogate. Szkoła w Jackowie od początku swego istnienia odgrywała w środowisku lokalnym ważną rolę kulturotwórczą.

        Najdłuższą tradycję z wszystkich uroczystości organizowanych przez szkołę ma Szkolna Choinka. Nigdy nie ogranicza się ona tylko do zabawy tanecznej dla dzieci. Zawsze towarzyszą jej atrakcyjne występy artystyczne przygotowywane z wielkim zaangażowaniem przez nauczycieli i uczniów. Początkowo były to zazwyczaj przedstawienia teatralne, obecnie przypominają one raczej występy kabaretowe.

        W latach 1963-66 w szkole działał zespół taneczny założony i prowadzony przez Zofię Matuszewską. Liczył on 20 dziewcząt, które cwiczyły dwa razy w tygodniu, oczywiście poza lekcjami. Do dziś można obejrzec zdjęcia zespołu zamieszczone w specjalnym albumie.       

        Od lat sześcdziesiątych do 1987 roku w szkole działała 26 Drużyna Harcerska im. Jana Krasickiego. Organizowane były różnorodne rajdy, biwaki ogniska - opisane w kronice drużyny (1982-87).

        3 kwietnia 1985 roku szkoła podejmuje stała współpracę z Wojskowym Kołem Łowieckim nr 123 "Narew" z Zegrza. Koło dostarcza szkole wielu materiałów przyrodniczych oraz podejmuje konkretne zadania np. instruktorzy Ligi Obrony Kraju przeprowadzają naukę strzelania z broni pneumatycznej dla klas starszych. w szkole powstaje koło LOK, Ligi Obrony Przyrody i PCK. Odbywają się zawody strzeleckie, biegi przełajowe i marsze patrolowe. Młodzież uczestniczy w akcji sadzenia lasu, zbiera żołędzie, usuwa sidła. Owocna współpraca z Kołem Łowieckim "Narew" trwa do dnia dzisiejszego.

        od 1995 roku w szkole działa Zespół Ludowy "Przepióreczka", w którym śpiewają i tańczą uczniowie i absolwenci. Tradycja zespołu jest coroczny Koncert Galowy odbywający się w Boże Ciało. 

        Z inicjatywy dziewcząt klasy VII w 1999 roku w jackowskiej szkole powołany zostaje sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który od 2001 roku jest sztabem gminnym. Od tego czasu w szkole odbywa się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek połączony z finałem WOŚP. Podczas tych uroczystości wielką atrakcją są występy Artystów Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi pod kierownictwem wspaniałego śpiewaka i przyjaciela szkoły - pana Kazimierza Kowalskiego.

        W 2010 roku z inicjatywy nauczycieli i rodziców, w obliczu niebezpieczeństwa przekazania szkoły do prowadzenia stowarzyszeniu "z zewnątrz", powołane zostaje Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe "Szkoła z Tradycjami", które przejmuje szkołę od 1 września 2012 roku. Dzięki zaangażowaniu i integracji społeczności lokalnej możliwe staje się utrzymanie niewielkiej szkoły wiejskiej, która spełnia ważną role w swoim środowisku.

         

        Kierownicy i dyrektorzy szkoły:

        Piotr Siemieniewski - do 1950 r.

        L. Gulatowski - 1951 - 1954 (imię nieznane)

        Jan Lusa -  rok szkolny 1954/55

        Henryk Elak -  1.09.1955 - 31.08.1957

        Kazimierz Kowalczyk - rok szkolny - 1957/58

        Henryk Prus - 1.09.1958 - 31.08.1970

        Jadwiga Wiśniewska - Gut - 1.09.1972 - 1980

        Edmund Kaczmarczyk - 1980 - 31.08.1994

        Anna Melion - 1.09.1994 - 31.08.2004

        Aleksandra Kalinowska - od 31.08.2004 -31.08. 2015

        Teresa Pawlak - od 1.09.2015

         

         

         

        Lista Nauczycieli uczących w szkole na przestrzeni lat 1946 - 2012.

         

        Barańska Maria, Bernatowicz Zofia, Borek Beata, Chamska Hanna, Ciszkowska Aleksandra (z d. Piotrowska), Czajka Michał, Dąbrowska Czesława, Drzymała M., Durjasz Regina, Dzik Karolina, Elak Henryk, Elak Maria, Frąckiewicz Celina (z d. Baranowska), Gajewska Krystyna, Gajewska Sabina, Garbarczyk Hanna, Gawkowska Maryla, Getka Lucyna, Gołębiewska Zdzisława, Gulatowski L., Jakubowski Alojzy, Jusińska Aldona, Kaczmarczyk Edmund, Kalinowska Aleksandra, Karczewska Bożena, Kluczek Monika, Klukowska Gabriela (z d. Durjasz), Konopko Janusz, Kościesza Stanisława, Kowalczyk Kazimierz, Kowalska Maria (z d. Końska), Kowalska Urszula, Kozerska Anna, Król Anna, Kucharczyk Helena, Kuchta Janina, Lewandowska Halina (z d. Denis), Lonca Janina, Lusa Jan, Lusa Maria, Madej Agnieszka, Marchel Emilia, Masłowska Leokadia, Matuszewska Zofia, Matwiejczyk Regina, Melion Anna (z d. Wiśniewska), Melion Henryk, Michalak Bożena (z d. Szczesna), Mosak Zofia, Osęka Janina, Pakieła Henryka, Pawlak Barbara (z d. Stalmach), Pawlak Teresa, Pawłowicz Oksana, Pawłowska Lilia, Piątek Kazimierz, Podleś Halina, Polak Wiesława (z d. Jarnutowska), Poleny Irena, Prus Henryk, Prus Maria, Przybysz Barbara, Przybysz Halina (z d. Piotrowska), Przybysz Stanisław, Rębała Jadwiga, Rębowski Andrzej, Rębowski Artur, Sadowska Jadwiga (z d. Końska), Siemieniewski Piotr, ks. Cezary Siemiński, Skura Renata (z d. Waszkiewicz), Skwarska B., Sobierańska Teresa, ks. Remigiusz Stacherski, Stankiewicz Olga, Strzemiczna Halina, Sułkowska H., Suwalska Maria, Szklarski Sylwester, Szkodiuk Walentyna, Szymańska Anna (z d. Liśkiewicz), Świderska Teresa, Tolak Agnieszka, Uchal Henryka, ks. Henryk Winter, Wiśniewska-Gut Jadwiga, Witkowska J., Zagumna Elżbieta, Zagumna Helena, Zagumna Zofia, Żmijewska Celina.

         

        Nauczycielki przedszkola i oddziału przedszkolnego:

        Melion Anna, Gałązka Elżbieta, Poteraj Irena, Drzymała Bożena, Łach Ewa, Wrzesińska Danuta, Gajewska Sabina (z d. Zając), Borek Beata, Zielińska Teresa. 

         

         

        Na podstawie kroniki szkoły założonej przez Jadwigę Wiśniewską oraz relacji starszych mieszkańców Jackowa opracowała Aleksandra K.alinowska.