• Mikołajki

          • Do Przedszkola w Jackowie zawitał św. Mikołaj. Przedszkolaki wystrojone w czerwone czapeczki z niecierpliwością od rana wyczekiwały gościa. Wreszcie usłyszały dzwonki i wiedziały ,że jest blisko. Pojawił się po chwili, chętnie gawędził z dziećmi i zajadał pierniczki, które dzieci samodzielnie dla niego upiekły. Nie zapomniał też zabrać ze sobą prezentów. Przedszkolaki z ogromną radością zaprosiły Mikołaja na przyszły rok.

        • Andrzejki
          • Andrzejki

          • W czwartek, 28 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu andrzejki. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość tą bliską „co otrzymają od Mikołaja” i tą daleką „kim będą w przyszłości”. Wśród atmosfery tańca i zabawy znalazł się również czas na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grup.

          • Wieczornica dla Niepodległej

          •  NIEPODLEGŁA, NIEPOKORNA

            Narodowe Święto Niepodległości zostało uczczone w naszej szkole w piątek 08.11.2019roku podczas patriotycznej wieczornicy. Świętowanie rozpoczęliśmy uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego, dołączając w ten sposób do krajowej akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie w poetyckim słowie, symbolicznym tańcu i patriotycznej pieśni oddali hołd ojczyźnie i bohaterom, którzy walczyli za Jej wolność. Uroczysta akademia zakończyła się wspólnym koncertem, podczas którego wszyscy śpiewali znane, polskie, żołnierskie pieśni.

             

        • Pierwsza wyprawa małych Przedszkolaczków
          • Pierwsza wyprawa małych Przedszkolaczków

          •  

            30 października, dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Jackowie wybrały się na wycieczkę do Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie. Zwiedziły tam izby urządzone meblami z dawnych lat, następnie pod czujnym okiem twórczyń ludowych, upiekły pyszne ciasteczka. Wracając, odwiedziły groby poległych żołnierzy na cmentarzu w Barcicach.

        • Idą Pierwszaki...
          • Idą Pierwszaki...

          • Czwartek, 24 października 2019 r. to bardzo ważny dzień dla naszych  uczniów z klasy I. W tym dniu odbyło się ich   uroczyste ślubowanie. Tańcząc poloneza wkroczyli na salę gimnastyczną .W  dalszej części artystycznej dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne, recytatorskie oraz muzyczne. Rozwiązywały zagadki i pięknie mówiły o ojczyźnie. Następnie pierwszoklasiści złożyli przysięgę na sztandar szkoły i zostali pasowani przez Panią Dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej im. Świętego Stanisława Kostki w Jackowie Górnym. Otrzymali legitymacje szkolne, dyplomy pamiątkowe oraz upominki ufundowane przez rodziców. Wszystkim  pierwszakom gratulujemy pięknego występu i życzymy wielu sukcesów i pięknych chwil w naszej szkole.

        • Ślubujemy...
          • Ślubujemy...

          • Pasowanie na przedszkolaka i na zerówkowicza „ to wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując gromkie brawa. Zanim złożyły uroczystą przysięgę odpowiadały na pytania. Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka" dokonała uroczystego „Aktu pasowania". Nie zabrakło życzeń i słodkich upominków oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jak i nauczycielek.

          • Dzień Nauczyciela

          • „Szukam nauczyciela i mistrza
            niech przywróci mi wzrok słuch i mowę
            niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia
            niech oddzieli światło od ciemności”

            /Tadeusz Różewicz/

            14 października to wyjątkowy dzień w naszym szkolnym kalendarzu – swoje święto obchodzą wszyscy, którzy tworzą edukacyjną rzeczywistość: Pani Dyrektor, Nauczyciele, Wychowawcy, Pracownicy Niepedagogiczni, a także cała Społeczność Uczniowska.

            W miniony czwartek – 17 października – zebraliśmy się na uroczystym apelu, by wyrazić wdzięczność za to, że dane nam być razem, ażeby – mimo różnic między nami – tworzyć wspólnotę dążącą do wszechstronnego rozwoju intelektualnego, społecznego i duchowego.

            Szczególne podziękowania oraz wyrazy uznania za wprowadzanie w tajemnice świata nauki, za wychowanie ku wartościom, za wskazywanie, jak pięknie żyć należą się całemu Gronu Pedagogicznemu. Stąd na uroczystości pojawiły się wiersze i piosenki ze szczerymi uśmiechami i dobrymi życzeniami od uczniów.

            Spotkanie stało się też okazją do przeżycia swoistej lekcji, jaką daje nam wszystkim –  zarówno dzieciom jak i dorosłym – uczeń i mistrz z Wadowic. Poetycka interpretacja drogi życiowej Karola Wojtyły podjęta przez uczniów wydobyła piękno bycia człowiekiem, który chce się rozwijać, poznawać świat, odczytywać znaki czasu i dążyć do świętości. Zachęceni przez hasło tegorocznego Dnia Papieskiego  zapoznaliśmy się ze wspomnieniami św. Jana Pawła II zawartymi w jego książce „Wstańcie, chodźmy!”. Wspólny śpiew „Barki” i chorągiewki w rękach pierwszaków przybliżyły klimat papieskich pielgrzymek. Przy dźwiękach piosenki „Nie ma lepszego od Jana Pawła II” poczęstowaliśmy się „Bożymi krówkami” ze złotymi myślami i literackim przesłaniem św. Jana Pawła II zawartym w „Tryptyku Rzymskim”.

            Pani Dyrektor w swoim przemówieniu podkreśliła doniosłość i trud pracy nauczyciela. Podziękowała pracownikom szkoły za wszelkie starania i złożyła najlepsze życzenia oraz wręczyła nauczycielom nagrody za wyróżniającą pracę. W imieniu rodziców i organu prowadzącego szkołę wyrazy wdzięczności przekazał p. Bartosz Kalinowski.

            Uroczystość zamknęło wesołe uczniowskie „Sto lat” połączone ze słodką niespodzianką.

            Cieszymy się, że razem z nami świętowała p. Sabinka Gajewska oraz p. Wioleta i Bartosz Kalinowscy.

             „Chwila wdzięczności zmienia całe twoje podejście do życia”

            /Bruce Wilkinson/

             

          • Wycieczka do Twierdzy Modlin

          • We wtorek, 15 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Twierdzy Modlin. Pierwszą częścią programu było zwiedzanie. Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób przedstawiła historię twierdzy oraz pokazała najciekawsze jej obiekty. Udaliśmy się między innymi do podziemi twierdzy, gdzie z latarkami zwiedzaliśmy schrony, tunele oraz ruiny budowli.  Mieliśmy również  okazję poznać ciekawą  historię o Baśce Murmańskiej, niedźwiedzicy przygarniętej z północnej Rosji. Po ok. trzech godzinach zwiedzania, przyszła kolej na część przygodową wycieczki. Uczniowie podzieleni na grupy wyruszyli w teren, by odnaleźć kluczyk do skrzyni, w której czekała na nich ukryta  niespodzianka. Dzięki wzajemnej współpracy oraz błyskotliwemu rozwiazywaniu zagadek  udało im się dotrzeć do celu i otworzyć skrzynię. Nagrodą były kiełbaski, które uczniowie upiekli w ognisku i następnie ze smakiem zjedli. Zwieńczeniem wycieczki było oczywiście małe co nieco w restauracji McDonald’s.

          • Z głową na patelni… czyli wizyta w Farmie Iluzji

          • W środę rano uczniowie szkoły w Jackowie, a dokładnie ci , którzy należą do Zespołu Ludowego Przepióreczka , zamiast na tradycyjne lekcje, pojechali zwiedzać świat. Wycieczka była dla nich nagrodą za pracę w zespole w roku 2108/2019. Została ufundowana przez Stowarzyszenie Szkoła z Tradycjami.Wyjazd zorganizowany był do Parku Rozrywki Farma Iluzji w Mościskach.Ilość atrakcji w tym miejscu to niekończąca się lista... bez względu na wiek. Znajdzie tu coś dla siebie zarówno przedszkolak jak i dorosły. Wycieczka na Farmę Iluzji łączy przyrodę z nowoczesną techniką. Przyroda to ciekawie ukształtowany teren. A iluzja to głównie ciekawe zjawiska optyczne by oszukać ludzie zmysły. Największą atrakcją jest obecnie Latająca Chata Tajemnic. W jej wnętrzu błędnik gubi się i co wrażliwsi mogą wyjść na czworakach. Woda płynie pod górę, krzywy stół bilardowy jest naprawdę prosty itd... W Muzeum Iluzji możecie próbować pobawić się holograficznym samochodem, pobłądzić w lustrzanym labiryncie oraz... zniknąć. Pobliska studia ma nieskończoną głębokość, a do innych atrakcji prowadzi ścieżka z tablicami przedstawiającymi różne iluzje. To tylko część dziwności , które można tam zobaczyć. Zabawa naprawdę jest super.

          • „Pod lipą św. Stanisława Kostki”

          • 18 września 2019 roku w Uroczystość św. Stanisława Kostki w naszej szkole przeżywaliśmy II Dzień Patrona.

            Rozpoczęliśmy go modlitwą i krótkim apelem zachęcającym do poznania, uszanowania i  pokochania św. Stanisława oraz  otaczającego nas świata. Następnie w swoich klasach zabraliśmy się za przygotowywanie pokarmu dla ciała i ducha, czyli ciasteczek – jackowskich podkówek oraz dębowych listków z prośbami i podziękowaniami skierowanymi do Patrona. Po przerwie udaliśmy się na ciekawe zajęcia z nauczycielami w salach tematycznych: przyrody, plastyki, muzyki, wiedzy, historii i wdzięczności. Efektem naszych działań było pogłębienie wiadomości o Patronie, przyrodzie, wspólny radosny śpiew, własnoręcznie wykonane lipy oraz drzewa genealogiczne. Po obiedzie przenieśliśmy się w wyobraźni do krainy lasu, w której przewodnikiem był pan leśnik. Jego ciekawe opowieści i piosenki zauroczyły wszystkich słuchaczy. Po spotkaniu nasz gość pomógł nam posadzić podarowaną przez Nadleśnictwo Pułtusk lipę na cześć św. Stanisława Kostki. Kolejny punkt programu – wycieczka do lasu na Mszę świętą – został odroczony ze względu na deszczową pogodę. Za to dzięki pomocy Świętego Patrona na naszej sali gimnastycznej Niebo spotkało się z ziemią w czasie wspólnie przeżytej Eucharystii. Po błogosławieństwie i wesołym odśpiewaniu pieśni „Młody jak my” na wszystkich czekała kolorowa niespodzianka – baloniki wdzięczności posłane do Stasia. Na drogę do domu wzmocniliśmy się naszymi podkówkami.

            Ten bogaty w wydarzenia (choć wyczerpujący) dzień, stał się okazją do integracji naszej szkolnej wspólnoty wokół Patrona. Niech wysiłki całej społeczności zaowocują dobrym życiem w radości, jedności i wdzięczności za to, co mamy i kim jesteśmy. AD MAIORA NATUS SUM

             

             

          • Inauguracja nowego roku szkolnego 2019/2020

          • Początek roku szkolnego jest zawsze ważnym momentem w życiu całej społeczności szkolnej. W poniedziałek, 2 września odświętnie ubrani uczniowie wraz z towarzyszącymi im rodzicami zgromadzili się na uroczystej inauguracji roku szkolnego 2019/2020. O godz. 9.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. W dalszej części uroczystości, w budynku szkoły, po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu szkoły, obecnych na sali powitała Dyrektor Szkoły Pani Teresa Pawlak. Szczególnie ciepłe słowa usłyszeli uczniowie stojący przed kolejnym etapem swojej edukacji, czyli pierwszoklasiści. Swoje przemówienie Pani Dyrektor zakończyła życzeniami, aby rok szkolny 2019/2020 był rokiem spokojnym, przyjaznym i pełnym sukcesów.

          • XXII KONCERT GALOWY ZESPOŁU LUDOWEGO "PRZEPIÓRECZKA"

          • Tradycyjnie w Boże Ciało odbył się w Jackowie koncert szkolnego zespołu ludowego. Małe Przepióreczki i duże Przepiórki już po raz 22 wystąpiły na Koncercie Galowym. I choć żar lał się z nieba Nasi Artyści w pięknych - choć gorących strojach- dali z siebie wszystko. Było pięknie, kolorowo i wesoło. Występ oglądała i oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność. Wszyscy zaproszeni goście dopisali. Wójt Gminy pan A. Żołyński wraz z Przewodniczącym Rady panem K. Rakowskim pogratulowali dzieciom i obdarowali ich słodkimi upominkami. Największe podziękowania i gratulacje otrzymała prowadząca zespół pani Aleksandra Kalinowska.

          • Kolejny rok szkolny za nami

          • 19 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Jackowie uroczyście zakończyli rok szkolny i rozpoczęli upragnione wakacje. Tegoroczne zakończenie roku było wyjątkowe, bo po raz pierwszy od wielu lat żegnaliśmy ósmoklasistów tej szkoły, którzy wchodzą w kolejny, jeszcze nieznany etap edukacji. Bardzo ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie nagrodami tych uczniów, którzy dali się poznać jako wyróżniający się w nauce, zdobywający laury w konkursach oraz uzyskali 100% frekwencję. W bieżącym roku szkolnym Rada Pedagogiczna przyznała trzem osobom stypendia naukowe za bardzo wysokie wyniki w nauce i zachowaniu. Najlepszymi uczniami naszej szkoły zostali : Ala Świercz z kl. IV, Michalina Kuchta z kl. IV i Jan Kalinowski z kl. V. Dyrektor Szkoły wręczyła listy gratulacyjne rodzicom, których dzieci otrzymały świadectwo z wyróżnieniem . Osoby, które były zaangażowane w pomoc szkole w tym roku szkolnym otrzymały podziękowania. Gronu Pedagogicznemu i wszystkim Uczniom Dyrektor Szkoły życzyła udanych wakacji i to nie tylko tych zasłużonych, wyczekiwanych, słonecznych, ale przede wszystkim… prawdziwych! Wypoczywajcie , gromadźcie siły na następny rok szkolny – powiedziała p. T. Pawlak.

          • Na sportowo, czyli zdrowo

          • Dzisiaj – 17 czerwca- na terenie szkoły w Somiance odbyła się Dziecięca Olimpiada Sportowa. Olimpiada to cykl czterech zawodów sportowych, w których uczestniczą dzieci z przedszkoli oraz klas I – III z gminy Somianka. Organizatorem zawodów był Gminny Ośrodek Kultury w Somiance oraz Szkoły Podstawowe z Jackowa Górnego i Woli Mystkowskiej. Wśród sportowych konkurencji nie zabrakło takich, w których trzeba było wykazać się tężyzną fizyczną, sprawnością, gibkością i szybkością. Nasze dzieci, podobnie jak i inni, poradziły sobie wyśmienicie. Na zakończenie zawodów wszyscy uczestnicy otrzymali lody i napoje. Do szkoły przywieźliśmy nową piłkę, a każde dziecko otrzymało pamiątkowy złoty medal. Udział w takich imprezach uczy nasze dzieci zdrowej rywalizacji, promuje zdrowy styl spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dostarcza dzieciom radości i satysfakcji z możliwości uczestnictwa w różnorodnych konkurencjach sportowych. Cieszy nas, że dzieci tak chętnie biorą udział w zawodach sportowych. Kto wie, może już wkrótce przekonamy się, że wśród nich jest przyszły medalista olimpijski.

          • Wycieczka do Gniezna i Poznania

          • 21-23 maja uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Gniezna i Poznania. W Gnieźnie odwiedziliśmy Katedrę Gnieźnieńską, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sławne Drzwi Gnieźnieńskie. Pospacerowaliśmy po tamtejszym Rynku, odpoczęliśmy w towarzystwie Bolesława Chrobrego, zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Na Ostrowie Lednickim zobaczyliśmy jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów, który mieścił się tam niegdyś. Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Poznania. Najpierw była wizyta na Starym Rynku. Z niecierpliwością czekaliśmy na pojawienie się poznańskich koziołków na wieży ratuszowej. Następnym punktem była Palmiarnia, gdzie mogliśmy zobaczyć przeróżne gatunki palm, kaktusów i wielu innych pięknych roślin. Na koniec obejrzeliśmy akwaria z rybami. W ostatnim dniu wycieczki zwiedzaliśmy piękny zamek w miejscowości Kórnik. W swych murach kryje on jedną z najbogatszych bibliotek w Polsce założoną przez Tytusa Działyńskiego oraz wspaniałe wnętrza mieszkalne udostępniane gościom. Ostatni punkt naszej wyprawy po Wielkopolsce to zabawa w Deli Parku – czyli edukacyjno-rozrywkowym kompleksie w miejscowości Trzebaw. Nauka o przyrodzie i świecie poprzez zabawę - taka jest główna idea Deli Parku, który oferuje wiele atrakcji, m.in.: park miniatur, mini zoo czy podniebną eko-wioskę! Przez cały czas dopisywała nam wszystkim dobra pogoda i większości dobry humor. Poznań to bardzo ładne miasto. Kto nie ma jeszcze wakacyjnych planów, to polecamy wyjazd właśnie tam.

          • Festyn Rodzinny

          • Mimo nie najlepszej pogody, doskonałe humory towarzyszyły licznie przybyłym na Festyn Rodzinny zorganizowany przez SSO Szkoła z Tradycjami oraz SP w Jackowie Górnym. Wszystkie występy dzieci dedykowane były Rodzicom z okazji zbliżającego się ich święta. Trzeba przyznać, że było kogo podziwiać. Na scenie stanęli mali aktorzy, którzy wystawili przedstawienie „Kopciuszek”, „Rzepka” „ Babuszki” . Nie zabrakło również występu Zespołu Ludowego Przepióreczka. Atrakcją imprezy była loteria fantowa. Wszystkie dzieci mogły świetnie się bawić na dmuchanych zamkach czy w kulach wodnych. Dziękujemy wszystkim mamom, babciom, które upiekły przepyszne ciasta i oczywiście Wam - gościom, którzy przybyliście na nasz festyn.

          • I Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie Somianka

          • Po raz pierwszy , w naszej szkole , 14 maja odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Gminie Somianka, przeznaczony dla uczniów klas V – VIII. W rywalizacji wzięli udział przedstawiciele wszystkich szkół Gminy Somianka . Organizatorami konkursu były Panie: M. Kozon, B. Pawlak i T. Zielińska. Patronat nad konkursem objął Wójt Gminy – p. Andrzej Żołyński . Celem spotkania była popularyzacja wiedzy o gminie, w której mieszkamy, ukazanie elementów i cech środowiska lokalnego, poznanie miejsc związanych z jego historią , poznanie sylwetek ciekawych ludzi związanych z życiem gminy. Komisja konkursowa po dokonaniu analizy i poprawy 14 testów wyłoniła najlepszych uczestników. W czołówce znalazły się następujące osoby:miejsce I – Aleksandra Pomaska, SP Ulasek, miejsce II – Antoni Ostaszewski, SP Ulasek, miejsce III –Krystian Pawłowski , SP Jackowo Górne. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Gminy . Biorącym udział w konkursie gra

          • Brawa dla poczwórnej Medalistki

          • Uczennica klasy VI Amelia Surdykowska podczas Gminnych Zawodów Lekkoatletycznych w Somiance wykazała się dużym talentem sportowym. Jako jedyna zawodniczka czwórboju zdobyła aż 4 medale- 2 złote i 2 srebrne.• skok w dal – I miejsce• bieg na 600 m – I miejsce• rzut piłeczką – II miejsce• bieg na 60 - II miejsce• Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

      Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

    • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

      Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

      Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

    • Nawigacja