Sytuacja ucznia z dysleksją w szkole i w klasie
Dlaczego wciąż przybywa uczniów z dysleksją?
Problem dysleksji pozostaje stale aktualny w szkolnej rzeczywistości na różnych poziomach edukacji, stwierdza się coraz większą liczbę uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce czytania i pisania. Głównym tego powodem jest coraz większa świadomość społeczna, co wpływa na fakt, że uczniowie tacy są dostrzegani i wcześniej rozpoznawana jest u nich dysleksja. Równie ważną przyczyną jest wzrost liczby urodzeń dzieci z ciąży i porodu o nieprawidłowym przebiegu, co bywa powodem minimalnych zmian struktury centralnego układu nerwowego, a tym samym zaburzeń rozwoju funkcji, od których zależą umiejętności czytania i pisania. Inną przyczyną jest brak właściwej stymulacji rozwoju dzieci, niedostatek takich form aktywności jak: zabawy manipulacyjne ( np. wycinanie, lepienie z plasteliny), ćwiczenia grafomotoryczne ( rysowanie, kolorowanie, malowanie), zabawy ruchowe (gra w gumę, w klasy, skakanie na skakance), czytanie książek, słuchanie głośnego czytania czy audycji radiowych. W dzisiejszych czasach dominuje pobieranie informacji za pośrednictwem obrazu ( bez wysiłku i szybciej), zamiast za pomocą czytania tekstu. Według prowadzonych badań ocenia się, że specyficzne trudności w nauce dotyczą 10-15% populacji wszystkich uczniów, nie da się wiec ukryć czy nie zauważać problemu dysleksji.
2. Jakie są symptomy dysleksji?
Terminem dysleksja rozwojowa określa się specyficzne trudności w nauce czytania i pisania u uczniów o prawidłowym rozwoju intelektualnym, a niekiedy nawet wyższej niż przeciętna sprawności umysłowej. Określenie dysleksja rozwojowa uważane jest jako nadrzędne wobec:
• dysgrafii (trudności w opanowaniu właściwego poziomu graficznego pisma – tzw. brzydkie pismo),
• dysleksji (trudności w czytaniu, którym często towarzyszą trudności w pisaniu),
• dysortografii (trudności z opanowaniem poprawnej pisowni, w tym błędy ortograficzne).
W przypadku uczenia się matematyki (gł. arytmetyki) można użyć terminu dyskalkulia.
Te specyficzne trudności są konsekwencją zaburzeń funkcji percepcyjno – motorycznych (językowych, spostrzegania, motoryki, uwagi, pamięci) i ich integracji. Rozwój psychoruchowy tych uczniów jest nieharmonijny i przejawia się opóźnieniem rozwoju różnych analizatorów (wzroku, słuchu, ruchu), a w efekcie zakłóca uczenie się różnych czynności i umiejętności.
Dysleksję należy odróżnić od innych zaburzeń spowodowanych u uczniów:
• inteligencją niższą niż przeciętna,
• niepełnosprawnością umysłową,
• niedosłuchem, niedowidzeniem,
• chorobami neurologicznymi lub urazami,
• zaniedbanych dydaktycznie i wychowawczo.
Trudności w uczeniu się spowodowane dysleksją występują u dzieci od początku nauki. Jej symptomy można zauważyć już w okresie dzieciństwa, a bardzo wyraźnie w wieku przedszkolnym oraz w klasie zerowej – pomimo systematycznie prowadzonej tam nauki i pomocy rodziców w domu. Dysleksja rozwojowa występuje więc wówczas, jeśli wyniki osiągane przez ucznia są niewspółmierne do poziomu wieku, inteligencji dziecka i jego wysiłku wkładanego w naukę. W wieku szkolnym informacji o objawach dysleksji dostarcza przede wszystkim ocena głośnego czytania, ocena poziomu pisania i techniki pisania.
Symptomy dysleksji , które można obserwować w czytaniu to:
* słaba technika czytania (głoskowanie, sylabizowanie),
* znaczna liczba błędów podczas czytania,
* słabe rozumienie czytanego tekstu,
* niechęć do czytania.
Natomiast oznaki charakterystyczne dla zaburzeń w pisaniu są następujące:
*trudności w pisaniu ze słuchu, ze wzoru, z pamięci,
* liczne błędy w pisaniu, w tym ortograficzne- mimo znajomości zasad.
W zachowaniu nieharmonijny rozwój psychomotoryczny objawia się:
* małą sprawnością ruchową całego ciała,
*małą sprawnością manualną,
* gubieniem się w orientacji przestrzeni i w schemacie ciała (np. lewa i prawa strona).
3. Jakie trudności przeżywa uczeń z dysleksją na różnych przedmiotach szkolnych?
W młodszym wieku szkolnym niepowodzenia uczniów z dysleksją związane są głównie z językiem polskim, choć objawiają się też na innych lekcjach. W gimnazjum najczęściej pojawiają się trudności również w innych przedmiotach – uczniowie z powodu swych zaburzeń mogą mieć problemy w opanowaniu treści programowych. Pracują oni niewspółmiernie do osiąganych wyników, często uzyskując efekty poniżej swoich możliwości. Nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni mieć więc świadomość specyficznych sytuacji takich uczniów i ich specjalnych potrzeb edukacyjnych.
Przejawy dysleksji na różnych lekcjach mogą być rozmaite i mogą pojawiać się wybiórczo (nie wszystkie symptomy występują jednocześnie u wszystkich uczniów).
Oto przykłady typowych trudności w nauce w poszczególnych przedmiotach.
Język polski:
Ø wolne tempo czytania, trudności ze zrozumieniem i zapamiętaniem czytanego tekstu,
Ø nieprawidłowa pisownia, m.in. mylenie, opuszczanie, zmiana kolejności liter w wyrazie, opuszczanie drobnych elementów liter, znaków interpunkcyjnych, błędy ortograficzne mimo dobrej znajomości zasad pisowni,
Ø wolne tempo pisania, pismo niekształtne, nieczytelne,
Ø błędy gramatyczne,
Ø trudności z organizacją tekstu (pisanie wypracowań),
Ø trudności z nauką na pamięć tekstów.
Języki obce:
Ø trudności z poprawnym pisaniem pomimo dobrych wypowiedzi ustnych,
Ø trudności z zapamiętywanie słówek,
Ø trudności z odróżnianiem podobnych wyrazów,
Ø trudności z rozumieniem i zapamiętaniem tekstu mówionego lub nagranego na taśmę.
Historia:
Ø trudności z zapamiętaniem nazw i nazwisk,
Ø zła orientacja w czasie (chronologia, daty),
Ø trudności z orientacją na mapach historycznych, wykresach,
Ø trudności ze zrozumieniem dłuższego tekstu.
Matematyka:
Ø niemożność opanowania tabliczki mnożenia,
Ø pomyłki w obliczeniach, przepisywaniu,
Ø trudności z dodawaniem w pamięci,
Ø przestawianie cyfr (np. 56-65),
Ø błędne zapisywanie i odczytywanie liczb wielocyfrowych,
Ø nieprawidłowe sporządzanie wykresów funkcji, rysunków geometrycznych,
Ø odwrotne zapisywanie znaków nierówności.
Geografia:
Ø trudności z czytaniem i rysowaniem map,
Ø trudności z orientacją w czasie i przestrzeni (wskazywanie kierunków na mapie i w przestrzeni; obliczanie stref czasowych, położenia geograficznego, kąta padania słońca itp.);
Ø trudności z zapamiętywaniem nazw geograficznych,
Przyroda:
Ø trudności z opanowaniem terminologii (dłuższe nazwy, nazwy łacińskie),
Ø problemy z organizacją przestrzenną schematów i rysunków,
Ø trudności z zapisem i zapamiętaniem łańcuchów reakcji biochemicznych,
Sztuka:
Ø trudności z czytaniem nut,
Ø trudności ze szczegółowym analizowaniem obrazów,
Ø trudności z rysowaniem (rysunek schematyczny, uproszczony) i organizacją przestrzenną prac plastycznych,
Wychowanie fizyczne:
Ø trudności z opanowaniem układów gimnastycznych,
Ø trudności w bieganiu, ćwiczeniach równoważnych,
Ø trudności w opanowaniu gier wymagających użycia piłki (tenis ziemny i stołowy, siatkówka, koszykówka itp.),
Ø niechęć do uprawiania sportów wymagających dobrego wyczucia równowagi (deskorolka, rolki itp.),
Konieczna jest więc współpraca między nauczycielami różnych przedmiotów, gdyż trudności uczniów z dysleksją dotyczą różnych zajęć, choć prawdą jest fakt, iż najbardziej objawiają się na lekcjach języka polskiego.
4. Jakie są formy pomocy w szkole dla uczniów z dysleksją ?
Bardzo ważne jest, aby nauczyciele zapoznali się dokładnie z opinią diagnostyczną rejonowej przechodni psychologiczno – pedagogicznej, dotyczącą danego ucznia oraz z jej zaleceniami i uwzględnili w swej pracy fakt, iż wymaga on specjalnego postępowania dydaktycznego i wychowawczego. System opieki nad takimi uczniami regulują takie dokumenty jak,, Ustawa o systemie oświaty” oraz rozporządzenia MEN. Zgodnie z rozporządzeniem nauczyciel jest zobowiązany dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, umożliwiające sprostanie tym wymaganiom. Pożądane też jest, aby tacy uczniowie mieli możliwość korzystania w szkole z określonych form terapii pedagogicznej, np. mogli uczestniczyć w zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych. W wypadku stwierdzenia ciężkiej dysleksji rozwojowej uczeń powinien być objęty terapią indywidualną. Na sprawdzianie w klasie szóstej szkoły podstawowej i na egzaminie w klasie trzeciej gimnazjum uczniowie dyslektyczni mogą skorzystać ze specjalnych warunków (pisanie w oddzielnej sali, wydłużony czas pracy). Teksty odpowiedzi do zadań otwartych są oceniane za pomocą kryteriów dostosowanych do dysfunkcji ucznia, na przykład nie ocenia się poziomu graficznego i łagodniej ocenia się ortografię. Podstawą prawną do skorzystania z uprawnień, jakie przysługują takim uczniom, jest posiadanie aktualnej opinii PPP.
Temat praw uczniów dysleksją jest kontrowersyjny i wywołuje dużo emocji. Wiele osób utożsamia te prawa wyłącznie z nadaniem przywilejów wąskiej grupie uczniów. Prawa same w sobie nie powinny być negowane, bowiem ich celem jest wsparcie uczniów mających trudności w uczeniu się i umożliwienie im wyrównania szans edukacyjnych. Można natomiast nie zgodzić się ze sposobem stosowania tych praw w praktyce szkolnej. Opinia poradni nie powinna być traktowana jako ,,zwolnienie lekarskie od błędów ortograficznych” ani ,,przywilej na egzaminach”, lecz posłużyć jako skierowanie do pracy i podstawę do jej ukierunkowania. Zadawanie systematycznej dodatkowej pracy skutecznie zablokuje zazdrość innych uczniów, uczniowi z dysleksją uświadomi natomiast jego własną odpowiedzialność za problem. Mogą to być na przykład dodatkowe ćwiczenia ortograficzne związanymi z popełnianymi w notatkach błędami – ułożenie z tymi wyrazami krzyżówki, rodziny wyrazów, zdań itp.; powtórne staranne przepisywanie w domu nieczytelnych notatek z lekcji.
Skuteczność pomocy oferowanej uczniowi zależy jednak od współpracy zespołu: rodzice, szkoła ( wychowawca, nauczyciele, pedagog ), poradnia.
5. Jak pracować w klasie z uczniami dyslektycznymi ?
Ważne jest, aby w nauczaniu stosować metody bazujące na polisensorycznym poznaniu, czyli angażujące słuch, ruch, wzrok, dotyk. Warto również jest stosować określone zasady, pracując w klasie, w której są uczniowie z dysleksją:
1.Uczeń nie powinien być odpytywany z głośnego czytania w obecności klasy, chyba że tekst został w domu szczególnie przygotowany. Warto jednak czasami zadać mu do przeczytania na głos krótkie zdanie, aby nie poczuł się odrzucony.
2.Nauczyciel powinien oceniać wysiłek ucznia i wkład pracy, a nie efekty, które są niewspółmierne do włożonego trudu oraz ocenić jego wiadomości głównie na podstawie wypowiedzi ustnych.
3. Wskazane jest, aby uczeń siedział blisko nauczyciela, łatwiej go wówczas kontrolować, a przy tym bliskość ośmiela i zachęca do zwrócenia się o pomoc.
4.Raz w tygodniu nauczyciel powinien przejrzeć zeszyt ucznia, może też pozwolić mu na pisanie ołówkiem, aby łatwiej było poprawiać błędy.
5. Uczeń nie powinien być ponaglany w czasie pisania czy czytania, nie powinien być też krytykowany czy zawstydzany; nie należy mu przerywać, zwracając uwagę na błędy, ale uważnie wysłuchać i dopiero po skończeniu skomentować wypowiedź.
6. Wskazany jest też wydłużony czas pracy na testach czy sprawdzianach, przy tym nauczyciel powinien upewnić się, czy uczeń zrozumiał polecenia.
7.Estetykę pisma i poprawność ortograficzną oceniać należy opisowo, a prac napisanych nieczytelnie – nie dyskwalifikować – uczeń powinien je przeczytać nauczycielowi.
8. Uczeń z dysortografią powinien mieć do dyspozycji podczas lekcji słownik ortograficzny (powinien leżeć na jego ławce).
Odpowiedzi ucznia z dysleksją zapisane na kartce wcale nie muszą pokazywać jego wiedzy. Stres, kłopoty z zapisem, wolne tempo pisania działają na jego niekorzyść i mogą zdecydowanie obniżać ocenę.
Rolą nauczyciela jest bronienie takich uczniów przed ośmieszeniem ze strony rówieśników. Jego spokój i życzliwość pomagają im opanować stres związany z własnymi niedoskonałościami. Nie można jednak dopuszczać do sytuacji, że uczeń nie pracuje na lekcji, należy również egzekwować jego systematyczną pracę w domu.
6. Podsumowanie.
Uczniów z dysleksją nie można i nie wolno pozostawiać szkole bez wsparcia i pomocy. Warto wiedzieć, że specyficzne trudności w uczeniu się nie sprowadzają się do kłopotów z opanowaniem szkolnego materiału nauczania, a w rezultacie do szkolnych niepowodzeń uczniów. Mogą się pojawiać także problemy w uczeniu się różnych umiejętności potrzebnych w życiu codziennym, np. w czytaniu nut, w uczeniu się układów tanecznych, w rzucaniu piłką do celu, z utrzymywaniem równowagi podczas jazdy na wrotkach, deskorolce, z opanowaniem znaków drogowych, kierunków przestrzennych oraz z prowadzeniem samochodu.
Nie jest prawdą, że w pewnym momencie jest za późno na pomoc- powinno się jej udzielać w każdym wieku, na każdym poziomie edukacji, choć im wcześniej, tym lepiej. W wypadku starszych uczniów efekty mogą się pojawić dopiero po dwóch latach pracy. Bardzo ważne jest jednak, aby nigdy nie przerywać procesu edukacyjno-terapeutycznego, jakim uczniowie z dysleksją niewątpliwie powinni być objęci.